Missfärgning av hud

Missfärgning av hud

Hej.
Jag är en tjej på 22 år som har haft psoriasis i över 8 år och har provat på det mesta som går. För 2 veckor tillbaka var det olidligt och jag sökte hudläkare hon gav mig bla Micanol 3% för min klåda i hårbotten och vaselinliknande salva för kroppen betnovat 0,1%. Efter 3 behandlingar av hårbottnen men kortisonsalva, preparatet micanol, så har jag fått en kraftig missfärgning. Nästan svart men mer brun-röd färg bakom vardera öra som då sträcker sig längst kanten mot ansiktet. På 2 ställen har det fläkt upp till vitare hy likt prickar. Jag har ingen speciell sveda utan det syns så väldigt olustigt ut. Jag ringde till hudläkaren idag men hon visste inget speciellt om det förutom att jag ska vänta och se om det försvinner. Men jag är orolig för att det inte ska försvinna. Skulle vara glad om ni kunde ge mig en förklaring om vad detta innebär och vad jag kan göra.
Mvh madelen

Svar: 

Ditranol är ett gammalt preparat för behandling av psoriasis sedan minst 100 år tillbaka. Som firmanamn heter det Micanol och finns i 1% resp 3% stark kräm. Problemet med Ditranol är att det missfärgar huden, håret och textilier. Det har en hudretande effekt framförallt i hudveck. Det är lite trixigt att använda och man bör ha ordentlig information. Ditranolen är inneslutna i fettdroppar i Micanolen, som smälter av kroppsvärmen i huden. Det gäller att bara smörja det strikt på hudpsoriasisen och ej på friska huden eller på själva håret. Vänta 20 minuter och sen först torka bort överskottet med papper. Sen tvätta av huden/håret med en sur tvål och inte använda varmare vatten än 30 grader (för att undvika att Micanolet som är kvar smälter och ger missfärgning). Skulle huden/håret bli mörk, är det tyvärr bara att vänta ut det hela tills den yttersta huden har omsatts (borde ta 1-2 veckor). Även nedkladdade textilier ska inte tvättas varmare än 30 grader.
/Anders