Vita fläckar

Vita fläckar

Hej!
Jag har alltid lätt blivit brun när jag varit utomlands men nu senast när jag var utomlands blev jag inte så brun i ansiktet eller på mina armar. Jag fick även ljusare fläckar på mina överarmar och på halsen. Kan det ha något med att jag använt kortison (för mina eksem) rätt mycket innan jag åkte utomlands? Försvinner detta? Och varför tror ni inte jag blev så brun på armarna där jag inte hade vita fläckar?
Detta är jättejobbigt och jag tänker på det hela tiden.
Jag har kollat hur vitiligo ser ut men jag tycker inte det ser ut som det.
Jag hoppas ni svarar. Tack på förhand!

Svar: 

Hej!
Det du beskriver kan ha två orsaker: Dels kan kortisonsalvor ibland ge minskad pigmentering i behandlade områden. Dels är det vanligt att man efter eksem får sk postinflammatorisk hypopigmentering, dvs att det blir vitt på ett ställe där eksemet tidigare varit. Dessa fläckar är inte lika vita som vitiligo, eftersom det oftast finns lite pigment kvar. De är inte heller lika skarpt avgränsade mot omgivande hud, som vitiligo. Postinflammatorisk hypopigmentering brukar så småningom gå över och du kan bli brun igen.
FN