Ökad blodproppsrisk?

Ökad blodproppsrisk?

Är en 22-årig tjej och min situation är följande:
Har en mycket fet hud med mycket pormaskar. Har provat Differin i över 10 veckor nu. Påbörjade även en behandling med Tetralysal för två veckor sen som jag nu kombinerar med Differinet. Jag mår mycket dåligt över hur jag ser ut. Drar mig för att gå utanför dörren, det känns hela tiden som att folk tittar och kommenterar. Tiden går och det känns som att det inte händer någonting, jag blir alltmer förtvivlad. Har läst era besvarade frågor om Roaccutan men kan inte hitta om Roaccutan ökar risken för blodpropp. Jag har ärftlig benägenhet för tromboser, apc-resistens, och funderar därför om den behandligen kan öka risken. Vet inte om ni kommer besvara denna frågan eftersom den handlar om Roaccutan, men jag gör iallafall ett försök.
mvh

Svar: 

Jag tycker du skall avvakta effekten av Tetralysal. Som jag skrivit flera gånger tidigare, så tar det minst 4-5 veckor, ibland längre, innan förbättringen märks. Indikation för Roaccutan måste bestämmas av den hudspecialist som ordinerar den behandlingen. Det finns ingen ökad risk för blodpropp med Roaccutan. Däremot ökar risken för blodpropp med läkemedlet Diane mot akne så det kan du inte behandlas med.